Bezpieczny montaż oświetlenia zewnętrznego na domowej posesji
Oświetlenie ogrodowe warto zaplanować jeszcze na etapie wykonywania instalacji elektrycznej w domu. Konieczne może być bowiem przekopanie posesji lub ingerencja w ściany budynku w celu podciągnięcia kabli zasilających lampki. Cała instalacja zewnętrzna powinna być podłączona do domowej i zabezpieczona wyłącznikami nadmiarowo-prądowymi i różnicowo-prądowymi.
Wykonanie instalacji oświetlenia ogrodu
Instalację zewnętrzną prowadzi się od instalacji domowej. Do oświetlenia dużych obszarów najlepiej zastosować zasilanie napięciem 230 V, dzięki czemu będzie możliwość podłączenia dowolnej liczby lampek, a także dodatkowych urządzeń, jeśli zajdzie taka potrzeba. Jak wspomniano wcześniej, konieczne wówczas będzie zastosowanie włączników przeciwporażeniowych i nadmiarowoprądowych. Co więcej, oprawy oświetleniowe powinny być wodo i pyłoszczelne o stopniu ochrony co najmniej IP44.
Zasilanie niskim napięciem dobrze sprawdzi się na niewielkich posesjach lub do podświetlenia wyłącznie wybranych fragmentów działki. Transformator obniżający napięcie przekłada się na bezpieczniejsze użytkowanie instalacji. Konieczne jest jednak zastosowanie grubszych, a więc droższych przewodów.
Projekt i wykonanie instalacji zewnętrznej powinno zlecić się fachowcom, którzy dobiorą najlepsze w konkretnej sytuacji rozwiązania. Specjalistą w dziedzinie oświetlenia terenu jest firma VOLTAR z Olecka. Kluczowy jest sam projekt – warto umiejętnie rozmieścić punkty świetlne, które wyeksponują wszystkie najważniejsze elementy infrastruktury bez znaczącej ingerencji dla otoczenia.
Podłączenie lamp ogrodowych a liczba obwodów
Instalacja elektryczna musi zostać rozprowadzona po całym ogrodzie i kończyć się w miejscach montażu lamp oświetleniowych. Często konieczne jest przekopanie terenu i wykonanie otworów, w których zamontowane zostaną poszczególne lampki. Elektryk z Suwałk montuje oświetlenie najazdowe, lampy stojące i ścienne, a także reflektory – w zależności od projektu. Sposób podłączenia lamp uwarunkowany jest miejscem ich instalacji i budową samej oprawy. To samo tyczy się montażu, który wynika z przeznaczenia lampy.
W niektórych przypadkach, zamiast jednego obwodu warto wykonać kilka odrębnych, co daje możliwość zarządzania oświetleniem – nie wszystkie lampy muszą się świecić w tym samym czasie. Dodatkową korzyść stanowi fakt, że w przypadku zwarcia na jednym obwodzie, pozostałe będą działać bez zarzutu. O liczbie obwodów powinien zdecydować elektryk z uprawnieniami.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana